Ankieta: Czy wrzucić jeszcze KT które mam(moje z karcianki, wszystkie z juna, trochę z com.pl)
Com.pl blast from the blast
Więcej Malarza taka okazja rzadko się zdarza
Jun (trochę bardziej zaawansowane niż com.pl, mniej niż karcianka)
wszystko(well wybrane rzeczy, bo tego jest trochę sporo)
Po co to komu(nie)
[Wyniki ankiety]

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Spiral Gate- Blast from the past
26.01.2016, 10:06 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 26.01.2016 10:10 przez Malarz.)
Spiral Gate- Blast from the past
Dobra jako że przypomniało mi się że mam swoje KT z karcianki, a także z jakichś dziwnych powodów przeczytałem gashiego gashiego, to postanowiłem wrzucić coś bardziej udanego niż on. Keep in mind że ta KT jest z 19.10.10 czyli omg sześć lat temu. Nie mam pojęcia nawet jaki wtedy był set, nie ma tutaj ani słowa o vacuuming twiście i innych takich rzeczach, ale można to potraktować jako ciekawostkę. Enjoy

Cytat:Fala protestów i powszechnego niezadowolenia z powodu sposobu doboru i opisu karty jakim jest Gashi Gashi skłoniła mnie do może nie głębszej refleksji, lecz dała wiele do zastanowienia. Na pewno dzisiaj nie zobaczycie nieznanej karty, bez wierszyków, bez żartów. Także by nie było to "porozwalane" napiszę każdy aspekt w kolejnym akapicie. Miłego czytania suchej, małej ściany tekstu.
[Obrazek: SpiralGate%28DM10%29.jpg]
Name: Spiral Gate
Type: Spell
Civilization: Water
Cost: 2
Rules Text: [Shield trigger]. Choose a creature in the battle zone and return it to the owner's hand.
Mana Number: 1
Rarity: Common

Imię: Spiralna Brama
Typ: Czar
Cywilizacja: Woda
Koszt: 2
Zasady: Osłona Tarcz
Wybierz stwora w polu bitwy i powróć ją do ręki prawowitego właściciela.
Numer many: 1
Rzadkość: Częsty

Jak obiecałem każdy aspekt osobno

Set, historia
Jak wszyscy wiemy Spiral Gate pojawił się po raz pierwszy w Base Secie, czyli od początku mieliśmy przyjemność nim grać. Pierwszy dodatek przyniósł nam kilka kart, których użycie nie wyszło z mody, w tym: Spiral Gate, Bronze-Arm Tribe (o tym można poczytać na duelzonie w KT Nerafima), Aqua Hulcusa, Crimson Hammera, Deadly Fighter Braid Clawa( tylko w rushach, lecz jest on najczęściej stosowany dropem na 1 turę), Death Smoke, Ghost Touch czy nawet Ultimate Force. Co łączy je wszystkie? Ich rzadkość- są commonami. Karty ogólnodostępne, których cena nie wynosi ponad 0,5zł. Tutaj jednak mamy mały odstęp od reguły: za BATa zapłacimy ~1zł, Aqua Hulcusa cena sięgała kiedyś 2zł, a Spiral Gate'a dostaniemy za najczęściej 1,50zł. Cena poszłaby na pewno w górę, gdyby nie fakt, że Spiral został przedrukowany także w DM06 i DM10. Do historii wciągnijmy także obrazki. Praca na Spiral Gate z DM01 jest ulubienicą Qbiusa. Szóstkowy rysunek różni się kolorem włosów, a natomiast przez wielu lubiona (w tym mnie) z DM10 jest inna. Pod historię teoretycznie możnaby wnieść nazwę, lecz nie będę przeprowadzał badań etymologicznych.

Cywilizacja
Gdyby spytano nas o najczęściej używaną cywilizację ok 80% odpowiedziałoby bez trudu, że jest to woda. Niebieski kolor dostarcza nam drawu, bouncingu( w tym Spiral Gate), szybkiego ataku, jednym słowem woda jest najbardziej elastyczna. Z tego powodu znajdziemy ją w wielu taliach tych mniej jak i bardziej doświadczonych graczy.

Efekt
Teoretycznie jest bardzo łatwy. Wracamy stwora do ręki. Niedoświadczeni gracze używają pewnie Spiral Gate'a tylko do opóźnienia przeciwnika. Najbardziej boli spod tarczy. Ile razy uratował was Spiral Gate spod ostatniej tarczy w trakcie pojedynku z Bombazarem? Mnie kilka razy. Boleć może też powrót ewolucji i zapłacenie ponownego kosztu. Prawie nigdy nie powrócimy przeciwnikowi karty z efektem przy wejściu jak Corile, Dedreen czy nawet Uncanny Turnip. Ci, co tkwią w Duel Masters trochę dłużej, zauważają ciekawe zastosowanie Bramy. A co by jeśli użyć ponownie przydatnego potwora? Mam Mana Burna, Essency w polu (btw do Essenców, jako że Spiral jest czarem często nas kosztuje TYLKO 1 manę!), jakieś 10 many, opp spaloną prawie całą, to co szkodzi mi cofnąć Fortress Shella i wezwać go ponownie? Nic, no może oprócz lamentu przeciwnika, byśmy mu zostawili chociaż cień nadziei. Jak może działać jeszcze Spiral Gate? Otóż jako destroy. Tak, trzeba w tym trochę pomocy ciemności. Powracamy stwora przeciwnika, a następnie discardujemy go nawet Ghost Touchem. Przy Essencu, Franzu czy Fly Labie nasz "destroy" kosztuje tylko 2 many. Musimy liczyć tylko na pustą rękę albo odrobinę szczęścia przy losowości wyrzucanej karty z ręki.

Odwieczny dylemat
Jaki jest dylemat? Nie jest to wybór, który z obrazków jest najpiękniejszy. Chodzi o konflikt Spiral Gate vs Aqua Surfer. Aggro potrzebuje ataku, lecz i tanizny. Controle powinny stawiać na spelle, jednak jakiś antyrush spod tarcz by się przydał. W rushu definitywnie wygrywa Spiral Gate. Jak zaradzić temu? Jeśli lubisz głupie kompromisy to olej bouncing i wstaw Corile. Jeśli jednak chcesz w DM zajechać dalej niż środek tabeli rozważ walory swojej talii. Czy przy dużej ilości stworów przyda Ci się kolejny? Czy twój mana average nie przekracza nawet 3.5 (jeśli nie, to chyba jasne, że Spiral w 98% jest najlepszym rozwiązaniem)? O tym sporze możnaby napisać rozprawkę, lecz nie po to tu jestem. Przykładowo podam rozwiązanie: mój Mass Destruction miał problemy ze zdejmowaniem stworów mimo swojej slayerowatości, a także nie miał antyrusha oprócz Kelpa. Spiral poprawił to na maxa, dlaczego nie Surfer? Bo rzadko dochodzę do 6 many. Inny przykład to GRUB Mana Burn. Kiedyś sam takiego miałem i w przypadku Surfera rzadko miałem okazję do ponownego użycia w tej samej turze powróconego Fortress Shella. W tym przypadku Brama okazała się lepszym rozwiązaniem. Zawsze można iść na mniej głupi kompromis niż Corile i wstawić przykładowo 2x Spiral Gate i 1x Aqua Surfer.

Zmiennicy
Jak wszyscy wiemy w Japonii uznano Spiralną Bramę za zbyt potężną kartę i wpisano ją jako kartę restrictowaną (zredukowaną do 1 sztuki w talii). Czy to oznacza, że nie możemy wracać stworów? Nie, mamy trochę zamienników. Opiszę pokrótce kilka z nich:

Aqua Surfer
Mamy jego konflikt ze Spiral Gatem przedstawiony 2 akapity wyżej

Unicorn Fish
Słaba rasa, moc 1000, bez ST, za 4 many. Praktycznie nigdzie nie znajduje użycia. Co jeszcze odstrasza? To jest rare. Jak wiemy Spirale różnorakie są najczęściej commonami, w US Surfer też jest commonem...

Cloned Spiral
Set 12 dostarczył nam kart "Cloned", które wzmacniają efekt w zależności od kart o tym imieniu na cmentarzu. Cloned Spiral kosztuje 4 many, jednak już za drugim razem mamy okazję użyć efektu 2 razy. Tą kartę lubi Hoolkuz. Dobrze działa z Essence Elfem. Gdyby nie fakt, że rzadko kto go daje do talii, to byłby najlepszym zamiennikiem. No bo co, dwaj gracze grają Clonedem i w ostatnim przypadku można COFNĄĆ 8 STWORÓW!!! Jednak brak jego użycia wykreśla go mocno z listy zamienników

The Strong Spiral
2 many, efekt Gate, ale bez ST. Opłaca się to nam? Nie, a więc dodali nam efekt jak przy każdym czarze z cząstką "Strong", że gdy mamy kreaturę o mocy powyżej 6000, to możemy pociągnąć kartę. Rzadko używany

Evolution Burst- Energy Spiral
Evolution Bursty dają nam do wyboru dwa efekty, a gdy posiadamy ewolucję to możemy uaktywnić oba. Mamy tutaj za 4 many Spiral Gate + Energy Stream, bez ST. Dosyć rzadko spotykane z powodu kosztu, przecież ~70% decków JP to aggro i rushe

Typhoon Bazooka
3 many, cross gear, przy niezablokowanym ataku zcrossowanej kreaturę odsyłamy jednego stwora do ręki. Prawdę mówiąc, badziewie gorsze nawet od...

Tentacle Cluster
5 many, 2000 efekt przy niezablokowanym ataku odsyłamy jedną kreaturę do ręki. Praktycznie niestosowane od momentu wyjścia DM09, w którym się ukazał

Osobiście nie pamiętam więcej zmienników, ale jak widać najczęściej stosowany jest Strong Spiral lub Aqua Surfer

Podsumowanie
Krótkie słowa na pożegnanie. Spiral Gate jest naprawdę potężną kartą, sprawdza się jako antyrush, antycontrol a także wspomaganie naszych efektów. Warto na nią spojrzeć, gdy będziemy budowali deck z U. A i jeszcze jedno, to że ma restricta nie oznacza, że nie wolno nam jej dać do decków JP. Spiralna Brama nawet w jednej sztuce znajdzie ciekawe zastosowanie w większości talii. Jak napisałem, ma wiele zastosowań, także jest ona podstawą w decku Qbiusa do TróDM. Nie bawiąc się w liczby, plusy i minusy ocenę zostawiam Wam, userom. Miłego komentowania, do usłyszenia.
Spiral Gate by Malarz

Posłowie: Tak znowu kącik, gdzie Malarz nawija o moralności itd. Teraz nikt nie ma prawa zarzucić mi zabrania NIEZNANEJ i NIEUŻYTECZNEJ karty. Nie ma Miśkof prawa zarzucić mi wierszyków, reklam i opisów przyrody. To jest zwyczajna KT, które są z gatunku tych nudnych. Chcecie takich dalej, czy może jakieś eksperymenty?

Windswept alpine scrub...
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
2.02.2016, 12:48
RE: Spiral Gate- Blast from the past
Brawo za opis Big Grin
10.06.2016, 14:08
RE: Spiral Gate- Blast from the past
Pięknie opisane Wink
Odpowiedz 

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Polskie forum graczy Duel Masters | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS | Awards | Nieprzeczytane posty